Çocuk Olmak

Minicik yüreğine ,kocaman yükler bindirilen(bindiren)çocuktuk biz; Kos kocaman odalarda ,avuç içi kadar hayaller kurardık,biz arkadaştan dosttan daha öteydik, kardeştik . Bezden bebeklerimiz vardı,kırık oyuncaklarımız,bayramdan bayrama verilen elbiselerimiz.Bizi Mutlu kılan ufak tefek ayrıntılardı.Öyle çok büyük şeylerde gözümüz olmazdı.Mesela Bize çikolata alınmadığı için eteklerine yapışıp ağlayamazdık kimsenin ,istediğin çikolatayı doya doya yiyemezdin,hiç bitmesin diye eme eme yerdik.Bam Başkaydı onun lezzeti.
Hangi kanal açılırsa onu izlerdik,haber mi? Haber … vb tom ve jerry, Pinokyo’yu yıllar sonra tanıdık.Toprakla hiç oynayamadık,elbiselerimiz asla kirlenmedi.Yemek hiç seçmedik,ne varsa bahtına,makarnadan ,kuru fasulyeden, mercimekten hatta etten belkide onun için bıktık.Şöyle doya doya patates kızarması yemedik mesela, dondurma ve elma şekerine sadece baka kalırdık, yerli mallarında hiç birşey götüremedik arkadaşlarımızla paylaşmak adına. Hiç evimizde misafir ağırlayamadık, en güzel yanı çocuk olmaktı. Sıkılmazdık biz kolay kolay, dev bir aileydik 300 kişiden oluşan, deliside vardı akıllısıda, Rıfkı vardı çok şıktı ,ama topladığı çöpleri yerdi. Salyalı Hakanı hiç unutmam , ağaçları kemirirdi, gözleri açık uyurdu ve ağzının kenarından hiç salya eksik olmazdı,deli haticemiz vardı, eline para geçmeye dursun 2,5 litre kolayı alır kafasına dikerdi, canını sıkanın kafasına taş gelirdi, hırsız sevinç vardı birde, tam profesyonel şimdi onun yakınında olanların vay haline. Çok zeki akıllı kardeşlerimde vardı  okul birincileri, şimdi her biri kim bilir neredeler? Duygusalları, aşıkları, sırdaşları vardı çocukluğumuzun. Onca yıl yükünü taşıdıkları umutlarının peşini umarım bırakmamışlardır. Öyle içimdesiniz ki…..Özledim Herşeyi ve herkesi,yaşamın anlamı zorluklarda saklıymış.Oysa Sevdiğin kadar yaşarmışsın bu hayatta.Hayata sadece sevdiğin zamanlar dokunur muşsun.
Sizden ayrıldıktan sonra ne varsa içimde büyüttüğüm hepsini yaşadım.Doyasıya Yağmurda ıslandım,çamurla oynadım,elma şekeri aldım 18 yaşımda.En Sevdiğim film,tom ve jerry,en sevdiğim tatlı kaymaklı dondurma,deli gibi sevdim,sevildim……….kah terkedildim ,kah terk ettim…yaşanması gerken ne varsa hala yaşıyorum.O Gün kü hayaller olmasaydı,bu günkü zevki alamazdım.
İçimdeki çocuk hiç büyümedi,ben hala o çocuk yüreğimle yaşıyorum..
 
 
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *