Tablet Bilgisayarı Nereye Koyacağım

Ayağımda soğukkuyu lastik ayakkabılarımla her gün dolmuş beklerim. Elimde de ne olduğunu tamda anlayamadığım Fatih Projesinin eseri olan tabletim var tabi. Köyümüzdeki ilköğretim kapandıktan sonra taşımacılıkla başka bir köydeki okula gidiyorum. Ney seki kendimi biraz daha şanslı hissediyorum. Hiç değilse gidebildiğim ,yolları açık bir okul ve bizleri bekleyen bir öğretmenimiz var.

Bir zamanlar klasik oyunlarımız vardı arkadaşlarımızla birlikte oynadığımız. Söbe, çelik çomak, teker yuvarlama, köse, saklambaç, top… Bir bakıma oyunda kişiliklerimizin gelişimine, sorumluluk duygularımızın güçlenmesine ön ayak olurdu.

Uzmanlar bas bas bağırıyor “çocuklarınızı bilgisayarların zararlarından koruyun”. Doğruda söylüyorlar. Ama kim koruyacak? Hayatı boyunca tarladan başka ekran görmemiş babam mı? parmağını sadece resmi evraklara basmış anam mı?

Hiç düşünülmeden, sonuçları tartışılmadan akla gelen fikirler mi hayata sokuluyor yoksa General Motors, Microsoft gibi dev firmaların yazılımlarını kullanarak bir şeyler üreten firmalara para kazandırmak için mi Fatihler Kullanılıyor anlamadım gitti.

Bu ülkede benim tanıdığım binlerce vatansever bu projeye yazılım yazıp uygulamalar geliştirebilecek düzeyde.Hemde bedava. Kimisi satranç, kimisi dama, kimisi matematik, fen oyunları. Ama yinede lütfen bırakın da çocuklar gerçek oyun oynasın…

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *